A A A

9 maja rozpoczęliśmy realizować cykl warsztatów, spotkań, arte-terapeutycznych działań w pracowni plastycznej.  Zajęcia są realizowane w ramach projektu ,,Pomoc za Pomoc"  Stowarzyszenia AKTYWNI.

Uczestnicy pierwszych warsztatów łącznie 11 osób mogli brać aktywny udział w trzech blokach tematycznych:

 • Zajęcia arte-terapeutyczne, malowanie akwarelą z elementami liternictwa. Zadaniem było przygotowanie pierwszej pracy w technice akwarelowej, następnie, zakomponowanie i umieszczenie przygotowanych cytatów na własnych mini dziełach.
 • Formy przestrzenne z betonu i cementu. Przy tym zadaniu każdy samodzielnie opracowywał formę i kształt swojego dzieła, które z góry miało określone przeznaczenie, jako element dekoracyjny do własnych ogrodów i tarasów.
 • Udział w spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Był to wyjątkowy dzień , a nawet jak to Krzysztof Wolfram nazwał ,, Dzień Historyczny", uczestniczyliśmy w wydarzeniu zamykającym Konferencję Obywateli na temat przyszłości Europy (CoFoE) - na platformie zoom.
  Byliśmy jednym z nielicznych obywateli Europy, którzy zasiedli w pierwszym rzędzie na wirtualnej widowni podczas wydarzenia!
  Zapraszam do obejrzenia fotorelacji ze wszystkich trzech propozycji:
  Nr.1 Zajęcia z akwarelą w  roli głównej.
  Nr.2  Donice cementowe jako podstawowe hasło do pracy i relaksu w zespole.
  Nr.3 Konferencja w Strasburgu jej podsumowanie  na platformie zoom.

   Zajęcia artystyczne, malowanie akwarelą techniką dość trudną, lecz bardzo przyjazną dla każdego kto myśli o systematycznym podejmowaniu wyzwań artystycznych. Farba akwarelowa w pierwszym etapie prac jest dość wygodną techniką, nie wymaga dużo miejsca nie przeszkadza zapachem, lecz wymaga systematyczności. Pierwsze efekty są znakomite wszystkie Panie przygotowały prace, a efekt jest bardzo udany co mam nadzieję zmobilizuje do kontynuowania i tworzenia kolejnych dzieł.

W ramach inicjatywy lokalnej w obszarze Ekonomii Społecznej przy wsparciu OWOP z Białegostoku zrealizowane zostały od 15 listopada 2019r trzy artystyczne wydarzenia które pozwoliły przeanalizować w jakim zakresie sami możemy wpłynąć na ostateczny kształt naszego świątecznego budżetu. Były to:

 • Warsztaty promocji i prezentacji dobrej praktyki w obszarze ES, w ramach warsztatów kulinarnych ,,Technika zdobienie pierników" odbyły się w świetlicy wiejskiej w Ogrodniczkach
 • Warsztaty muzyczne ,,Budzimy muzyczny potencjał" -  świetlica w Ogrodniczkach
 • Warsztaty artystyczne ,,Z pasją przygotowujemy prezenty, upominki i ozdoby świąteczne'' - Dom przy Puszczy w Supraślu.

Organizatorem a zarazem grupą inicjatywną dla aktywizacji środowiska i realizacji projektu na rzecz Ekonomii Społecznej były trzy podmioty: Fundacja X - Genowefa Obuchowicz, Rada Seniorów - Bożena Chmielewska, Stowarzyszenie Aktywni - Jadwiga Kochanowska. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom które aktywnie i z pasją uczestniczyły w spotkaniach.

Od 9 maja prowadzę cykl warsztatów spotkań, arte-terapeutycznych w mojej pracowni.  Zajęcia są realizowane w ramach projektu ,,Pomoc za Pomoc"  Stowarzyszenia AKTYWNI.

Uczestnicy pierwszych warsztatów łącznie 11 osób mogli brać aktywny udział w trzech blokach tematycznych:

 1. Zajęcia arte-terapeutyczne, malowanie akwarelą z elementami liternictwa. Zadaniem było przygotowanie pierwszej pracy w technice akwarelowej, następnie, zakomponowanie i umieszczenie przygotowanych cytatów na własnych mini dziełach.
 2. Formy przestrzenne z betonu i cementu. Przy tym zadaniu każdy samodzielnie opracowywał formę i kształt swojego dzieła, które z góry miało określone przeznaczenie, jako element dekoracyjny do własnych ogrodów i tarasów.
 3. Udział w spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Był to wyjątkowy dzień , a nawet jak to Krzysztof Wolfram nazwał ,, Dzień Historyczny", uczestniczyliśmy w wydarzeniu zamykającym Konferencję Obywateli na temat przyszłości Europy (CoFoE) - na platformie zoom.
  Byliśmy jednym z nielicznych obywateli Europy, którzy zasiedli w pierwszym rzędzie na wirtualnej widowni podczas wydarzenia!
  Zapraszam do obejrzenia fotorelacji ze wszystkich trzech propozycji:

    W roku 2019 uczestniczyłam wspólnie ze Stanisławą Szypluk w projekcie realizowanym przez OWOP w Białymstoku. Projekt ,,Seniorzy w akcji" dofinansowany został ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

• W maju jako jedno z pierwszych działań była to dwudniowa wizyta studyjna w Grzybowie woj.mazowieckie w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym. Cel wyjazdu: zapoznanie się z działalnością jak też z podstawową ideą Uniwersytetów Ludowych. Był to bardzo urozmaicony i interesujący pobyt: wykłady, spotkania i bezpośredni udział w warsztatach, między innymi: wypiek bułeczek, robienie świec maczanych, wycinanek ludowych oraz nauka tańca irlandzkiego w drodze powrotnej zwiedzanie Skansenu z tradycjami osadnictwa olenderskiego.

• Okres realizacji projektu trwał od 01.04.2019r do 31.12.2019 r. W ramach kolejnych działań między innymi dla osób z Gminy Supraśl zorganizowałam i przeprowadziłam cykl warsztatów artystycznych jako inicjatywa lokalna.